Схеми систем опалення приватного будинку.
Дана публікація допоможе зрозуміти тонкощі підключення котлів у систему опалення та в результаті впевнено розумітися на основах монтажу опалювального обладнання. В окремій публікації показано та прокоментовано рекомендації щодо підключення до системи твердопаливних котлів ФОКУС. Зазначимо, що вони не замінюють проектування системи опалення і, по суті, демонструють загальні принципи монтажу, які також застосовуються в домашніх системах. Схеми систем опалення приватного будинку допоможуть визначитися з найбільш доступним варіантом.
Приватні будинки, як правило, опалюються твердопаливними казанами, які є альтернативою печекамінного опалення. Одним із недоліків такого типу обігріву є відсутність регулювання, що вирішується за допомогою буферної ємності, рекомендованої та техніки безпеки. Якщо ви використовуєте котел з програмним керуванням, потреба в буферній ємності відпадає, вона знадобиться тільки за умови, якщо потрібно організувати ГВП за допомогою бойлера вторинного нагріву.
Як відомо промислові системи опалення відрізняються великим набором устаткування, спрямованого, на стабілізацію роботи. Ці системи більше схильні до ненормованих збоїв через свою складність, тому вимагають більш продуманого підходу до рівня безпеки та його безперервного контролю.
Основне наше завдання полягає у тому, щоб роз'яснити, як влаштовані автономні системи опалення, не підключені до зовнішніх енергоджерел. Йдеться про твердопаливні та пелетні котли, які можуть бути налаштовані на повністю автоматичну роботу та не поступатися магістральному газу по доступному рівню комфорту. У підсумку, мова йде про налаштування систем опалення за допомогою аналогових і цифрових датчиків контролю. Варто звернути увагу, що схеми підключення однієї категорії можуть мати модифікації.
Гравітаційна система з і без примусової циркуляції.
Система опалення, в якій теплоносій переміщається по контурах опалення під дією сили тяжіння - це найпопулярніше рішення серед власників приватних будинків. Навіть при використанні насосу для примусової циркуляції зберігається можливість обігріву без додаткового обладнання та електрики, підключення якого вимагають деякі пристрої та насос.
Основним елементом системи залишається розширювальний бак відкритого типу. Залежно від обсягу забезпечується різний тиск стовпа води, під дією якого спостерігається рух водних мас і змішання горячого теплоносія з холодним.
Гравітаційну систему підключення демонструємо на прикладі системи опалення «Ленинградка» з нижнім підключенням радіаторів. Пропонуємо ознайомитися з декількома варіантами рішення - з котлом та бачком відкритого типу, з можливістю примусової циркуляції за допомогою насоса, підключеного через байпас, і компенсаційним бачком, який може бути встановлений всередині приміщення.
Схеми систем опалення з гравітаційною подачею теплоносія з невеликими модифікаціями можуть бути доповнені буферною ємністю. У цьому випадку досягається накопичення теплової енергії в окремому баку та поступові витраті її протягом доби.
Мал. 1. Гравітаційна система та способи компонування.
Мал. 2. Гравітаційна система з можливістю примусової циркуляції.
Мал. 3. Система опалення з тепловим буфером для ГВП, високо- та низькотемпературного опалення.
Мал. 4. Система опалення з бойлером непрямого нагріву для ГВП.
Клімат контроль в гравітаційних системах з насосом.
Гравітаційні системи з можливістю примусової циркуляції можуть бути регульованими. Це здійснюється за допомогою регулювальних радіаторних клапанів. Їх конструкція аналогічна клапанів з попереднім регулюванням, але орієнтована на інші завдання. Оптимальним варіантом все ж є встановлення клапанів з терморегуляторами. З їх допомогою можна більш точно встановлювати температуру батареї. Такі схеми систем опалення припускають використання сучасних батарей. Терморегулятори рідко встановлюються на чавунні радіатори.
При монтажі системи опалення потрібно передбачити резервний про Такіебход теплоносія при повному закритті клапана у контурі. При цьому в невеликих приміщеннях з однаковими тепловтратами та правильним розрахунком потужності опалення можна регулювати температуру в контурі на раздаточном колекторі. Причому робити це за допомогою системи управління, підключеного до мобільного додатку.
Реалізація регульованих систем опалення може бути вирішена по-різному:
- за допомогою радіаторних клапанів з терморегулятором і без нього;
- на раздаточном контурі за допомогою датчика температури і без нього;
- за допомогою системи управління, яка працює одночасно з кімнатними терморегуляторами, панелями управління і системою управління насосами і котлу.
Мал. 5. Регуляція температури контуру опалення на раздаточном колекторі.
Мал. 6. Регуляція температури радіаторів за допомогою термісторів.
Одноконтурні та багатоконтурні системи опалення.
Схеми систем опалення приватного будинку можуть бути реалізовані за допомогою одного і множинних контурів опалення. Сучасні системи в більшості випадків реалізуються за допомогою багатоконтурних теплових схем. Вони мають ряд переваг:
- чим довше контур, тим більша швидкість циркуляційного насосу потрібно, що неминуче відбивається на ціні монтажу;
- гідравлічні характеристики невеликих контурів опалення простіше регулюються і ремонтуються без відключення всієї системи від теплопостачання;
- у контурах опалення великої довжини без попереднього проекту досить складно підібрати параметри балансувальних клапанів, щоб забезпечити однаковий обігрів теплоносія на всіх приладах опалення.
Мал. 7. Одноконтурна система опалення з примусовою циркуляцією (однотрубна та двухтрубна).
Мал. 8. Приклад теплової схеми системи опалення приватного будинку з теплими підлогами, радіаторним контуром та ГВП.
Багатоконтурна реалізація вимагає досить складного монтажу, застосування колекторної розводки, установки запірних і регулюючих клапанів. Для кожного контуру встановлюються регульовані та нерегульовані насосні групи. Такі схеми систем опалення приватного будинку обходяться досить дорого через дорогу арматури, але вони надійні та прості в ремонті.
Схеми підключення котлів в систему.
Безперебійне та вигідне опалення можливо тільки при установці резервного котлу. Зазвичай у системах пічна котельна група з водяним контуром доповнюється тепловим буфером або ж електродним електрокотлом. Електроопалення включається при зниженні температури теплоносія та приміщення в період між топками або при їх відсутності. Так забезпечується економія та резервне опалення в будь-якому режимі роботи.
Мал. 9. Одноконтурна система з основним і резервним котлом.
Мал. 10. Каскадне підключення котлів.
Мал. 11. Послідовне підключення котлів.
Мал. 12. Паралельне підключення котлів.
Сучасні схеми систем опалення: гідрострілка та колекторний монтаж.
Що таке гідрострілка, а також її функції, ми детально розповідали в публікації про каскадне підключення котлів. Варто відзначити, що всі сучасні системи опалення, мають більше одного котлу та контуру опалення, реалізуються за допомогою колекторів, підключених до гідрострілки. Це обов'язкові елементи системи, що забезпечують стабільні гідравлічні характеристики та тривалу роботу опалення. Схеми систем опалення приватного будинку з «теплими» статями і радіаторами також припускають таку організацію.
Мал. 13. Підключення контурів опалення через колектор у системі опалення з гідрострілкою.
Автономні системи опалення на базі твердопаливних котлів та пелетних пальників FOCUS
Наша компанія пропонує твердопаливні котли FOCUS, розраховані на опалення всіма видами твердого палива, але економічно виправдане використання паливної гранули. При цьому котлогенератор є опалювальним модулем «два в одному», що реалізує основне та резервне опалення за допомогою автоматичних налаштувань системи. Крім того котли ФОКУС розраховані на роботу високозольною пелетою, а також гранулою з нестабільною якістю.
На базі твердопаливних котлів та пелетних пальників FOCUS зазвичай розгортаються багатоконтурні системи опалення з клімат-контролем. Схеми систем опалення будинку можуть включати обігрів присадибних будівель, басейну, терас. Це все призводить до ускладнення колекторної розводки.
Замовити проект котельні з клімат-контролем
Як підключити пелетний котел до системи опалення.