Аналоговий клімат-контроль для системи опалення з твердопаливним котлом.
У розумінні технології «Розумний будинок» клімат-контроль призначений для створення індивідуального середовища з ідеальними кліматичними характеристиками. Йдеться про підтримку температури приміщення відповідно до потреб мешканців та погодних умов. У більш широкому розумінні клімат-контроль також забезпечує очистку і охолодження повітря, але ми розглядаємо подібний комплекс тільки щодо підключення та автоматизації роботи твердопаливного котлу. Це автономне рішення підходить для заміських та віддалених від населених пунктів житлових будинків і підприємств.
Переваги автоматизації роботи системи опалення з регулюванням температури не тільки в більш високому рівні комфорту, але й в істотному зниженні витрат. При грамотному проектуванні, зменшенні витіканні тепла з приміщення, відповідно, рекуперації свіжого повітря отримують по-справжньому економічне опалення.
Особливості автоматизації системи опалення з твердопаливним котлом
Коли починають розповідати про систему «Розумний будинок» люди, які не знайомі з прикладним впровадженням, зазвичай розуміють під цим підключення всієї побутової техніки, що працює в підсумку по казковому алгоритму. На практиці все досить прозаїчніше, особливо для тих випадків, коли автоматизувати процес опалення досить складно.
Таким випадком є твердопаливний котел. Звичайна конструкція має на увазі управління інтенсивністю горіння котлу вручну за допомогою подачі повітря дверцята-піддавали. Більш прогресивні моделі, в тому числі, мають автоматичну подачу повітря через форсунки або за допомогою вентилятора. Але регулювання горіння в цьому випадку не дозволяє точно задати температуру теплоносія. З цієї причини теплова енергія завжди виділяється з надлишком.
Накопичення гарячого теплоносія в спеціальному баку з теплоізоляцією значно покращує функціональні особливості системи. Перш за все, наявність декількох теплообмінних контурів дозволяє організувати:
- високотемпературне опалення;
- низькотемпературне опалення;
- гаряче водопостачання (ГВП).
Така система сприяє:
- продовженню загального терміну експлуатації системи опалення;
- дозволяє використовувати в системі радіатори і труби, розраховані на температури не вище 90С.
Причому завдяки системі управління, термостатам в приміщеннях і насосів примусової циркуляції забезпечується повна автоматизація обігріву.
Це вигідне та економічне рішення, що має на увазі накопичення теплової енергії від одно- або дворазової топки на добу і роздачу її кінцевим споживачам протягом доби. Щоб забезпечити рівномірну подачу тепла у таких системах, як правило, в якості резервного джерела підключають електрокотел. Його використовують для автоматичної підтримки температури в приміщеннях у період перерви експлуатації твердопаливного котлу. В умовах, коли у будинку є тільки електрика, так реалізується економічне опалення високого рівня автономності.
Схема підключення твердопаливного котла з резервним опаленням та клімат-контролем
В результаті схема підключення і обв'язка котлу з бойлером непрямого нагріву і резервним електрокотлом має такий вигляд.
Алгоритм роботи системи опалення:
- високотемпературний первинний контур опалення нагріває воду теплообмінника. Для безпечного функціонування його підключають до групи безпеки, аналоговим датчикам, контролюючим тиск в системі;
- для кожного виду водопідготовки монтується свій контур обігріву: ГВС, теплі підлоги, радіатори;
- управління температурою в батареях і теплих підлогах забезпечується за допомогою циркуляційних насосів;
- при зниженні температури нижче певного рівня по датчику температури теплоносія підключається котел з моноблоком.
Система опалення з теплоакумулятором дозволяє накопичувати тепло і від електрокотлів, які працюють в нічний час. В цьому випадку відсутній трудомістка робота, але вартість обігріву набагато вище, хоча система і відповідає вимогам економічного опалювання.
У даному випадку для реалізації проекту використовуються тільки аналогові датчики і пристрої. Незважаючи на те, що система зазвичай не підтримує Wi-Fi-з'єднання і дистанційне керування зі смартфона, це повноцінна система опалення з клімат-контролем.
Чи є альтернативи - пелетні пальники ФОКУС та «Розумний дім»
Недоліком описаного рішення "Розумний дім" на базі звичайної котельні є дорожча первинна інсталяція і досить значні розміри котельні. При цьому система вимагає постійного трудомісткого обслуговування або використання істотно більш дорогого джерела тепла. Яка ж альтернатива?
Це - пелетний пальник на 17, 25 або 50 кВт, в залежності від потреб домогосподарства. Пристрій встановлюється в існуючий твердопаливний котел і має «на борту» мікропрограмний контролер. З його допомогою забезпечується управління горінням пелетного пальника,та як наслідок, температурою теплоносія.
Для організації багатоконтурного опалення та ГВП, звичайно, можна і потрібно використовувати теплоакумулятор та колекторні з'єднання. Але і в цьому випадку перехід на пелети та пелетні пальники ФОКУС має свої переваги:
- економія на сертифікованому паливі 50% в порівнянні з витратами на газове опалення;
- можливість використання зольного палива власного виробництва;
- робота котлу з автоматичною подачею палива з бункера.
При низьких витратах і повної автономії забезпечується дуже високий рівень комфорту в будь-який час року. Ще однією перевагою пальників є ефективна робота в міжсезоння, коли звичайні твердопаливні котли забезпечують великі надлишки тепла. Відповідно, зайва витрата палива.
Обрати твердопаливний котел ФОКУС
Замовити проект котельні для виробництва
Що все ж таки може контролер котлу Plum EcoMAX?
Розумне опалення без розумного будинку