Поширені теплоакумулятори для котлів та їх види
Для більшості систем опалення фахівці рекомендують використовувати буферні ємності або теплоакумулятори для котла на твердому паливі, в якому встановлюються вторинні теплообмінні контури, що роздають тепло по контурам-споживачам. Це може бути гаряча водопідготовка, нагрівання теплоносія для радіаторів чи теплої підлоги.
Така схема опалення дозволяє досягти не тільки збереження тепла, але і його нормовану подачу, виходячи з потреб. Також вона компенсує недоліки нерегульованих твердопаливних казанів. Не регульованість печей або звичайних котлів на твердому паливі є основною умовою використання буферних ємностей для акумулювання тепла на більш тривалий період та поступова роздача споживачам виходячи з потреб, включаючи автоматизований контроль температур.
Чи потрібний теплоакумулятор для пелетного котла FOCUS?
Пелетні котли FOCUS мають альтернативний принцип керування і вже мають мікроконтролер, який забезпечує регулювання широкого діапазону налаштувань і роботу в поєднанні з автоматизацією опалення. Буферна ємність для такого котла не потрібна, інтенсивність роботи пальника автоматизована.
Винятком є гаряча водопідготовка та подача низькотемпературного теплоносія у теплі підлоги. Це реалізується бойлером вторинного нагріву, який показано на монтажній схемі.
Як вибрати теплоакумулятор для котла та за яким принципом
Вибір теплоакумулятора залежить від доступності моделей та схеми опалення, що планується. Відповідно, підбір опалювального обладнання можна зробити на основі проекту опалення або за допомогою досвідченого монтажника, який також знає особливості запропонованих моделей в залежності від виробника та ціни.
Незважаючи на те, що пелетні котли ФОКУС не вимагають використання буферної ємності, хіба що у форматі бака вторинного нагріву для гарячої водопідготовки нижче розповідаємо, які існують буферні ємності і в чому їх відмінність.
Види теплоакумуляторів для котлів
Акумулювати тепло можна по-різному, це добре продемонстровано видами теплообмінних контурів, Про які розповідали раніше. Те саме стосується і теплоакумуляторів. До найпоширеніших типів належать такі.
Бак теплоакумулятор: бочка з утеплювачем
При розробці буферних ємностей у форматі накопичувального бака враховуються багато гідравлічних характеристик. Але, по суті, це бочка із чорного металу або нержавіючої сталі із зовнішнім шаром утеплювача. Зазвичай використовується базальтова вата 50-100 мм, у дорожчих варіаціях застосовується пінополіуретан. Чим краща теплоізоляція, тим довше зберігається тепло.
Буферна ємність з теплообмінниками має на увазі самостійне утеплення. Такі моделі дешевші, відносяться до бюджетного опалювального обладнання, але вимагають додаткових робіт у процесі монтажу, від яких і залежатиме теплоакумулююча ефективність.
Теплоакумулюючі ємності працюють за принципом бойлера вторинного нагрівання. Тобто мають патрубки теплообмінників. У продажу є різні варіанти комплектації, але зазвичай передбачені патрубки для теплої підлоги, гарячої води та опалення.
Для радіаторів патрубок встановлюється у верхній частині бочки, де температура води вища. З патрубків у середній частині воду виводять або у теплі води, або для гарячого водопостачання. Це стосується і контуру в нижній частині бочки, де забезпечується низькотемпературне нагрівання.
Якісні моделі теплоакумуляторів передбачають ревізійний фланець, що сприяє догляду за теплообмінною ємністю. Подробиці висвітлюються в іншій нашій статті щодо переваг використання буферних ємностей.
Вторинний теплообмінний контур для гарячого водопостачання
Це теплоакумулятор спеціального вигляду, який зазвичай укомплектований одним теплообмінником-змійовиком. Він необхідний для нагрівання гарячої води в системах з пеллетними котлами ФОКУС. За форматом йдеться про проточний водонагрівач, біля стін якого розміщений контур-змійовик, що заважає осадженню бактерій.
Такий теплоакумулятор може використовуватися для гарячої водопідготовки влітку від сонячних колекторів. Така організація дозволяє зменшити витрати. Контактний теплообмінник необхідний, щоб середовище теплоносія сонячних колекторів не змішувалося з чистою проточною водою.
Залежно від місця розміщення змійовика він може мати різні функції, і в одній ємності вторинного нагріву може бути більше одного змійовика. Змійовик зверху, відповідно, відбирає тепло теплоносія. Змійовик знизу призначений, щоб відбирати тепло обладнання – сонячного колектора або теплового насоса для опалення або гарячого водопостачання.
Контур ГВП з різними функціями може бути два залежно від роботи бака вторинного нагрівання. Вони можуть підключатися вручну і являти собою контури водопідготовки «літо» та «зима».
Теплоакумулятор для котла форм-фактора «бак в баку»
За таким принципом реалізується нагрів води за допомогою бойлера, коли основний теплоносій акумулюється у зовнішньому баку і подається в систему опалення по єдиному патрубку. Бойлер вторинного нагрівання забезпечує гаряче водопостачання.
До особливостей форми таких теплообмінників є ребриста поверхня, для очищення від накипу та збільшення площі теплообміну.
Теплообмінник блочного типу в баку
Альтернативою змійовика є гофрований блоковий теплообмінник. Перевагою такої конструкції є установка у вигляді фланця та простіше обслуговування. Висока теплопровідність – це додаткова перевага, що важливо для теплої підлоги та гарячої води, які мають нагріватися від сонячних колекторів.
Гофрована труба та гофрований блоковий теплообмінник самоочищується від накипу за рахунок теплового розширення.
Теплоакумулятор з ТЕНом
Це, можна сказати, опція і джерело тепла, що компенсує, в системах опалення з твердопаливним котлом. Наприклад, ви відсутня вдома і включаєте ТЕН, він вам нагріває приміщення до 12-15С. Електроопалення також необхідне людям похилого віку та дітям. ТЕН може включатись при зниженні температури теплоносія за наявності датчика. Це зручно для часу, коли ви не встигаєте або не можете затопити казан.
Основний принцип роботи такого теплоакумулятора для котла полягає у встановленні ТЕНу у звичну буферну ємність. У окремих випадках встановлюється кілька штук.
Буферні ємності для котла за формою можуть бути різними
Теплоакумулятори виготовляються різних форм та форм-факторів: горизонтальні, прямокутні. Але вони не використовуються для систем опалення, тому що не тримати тиск. Плоскі теплоакумулятори, що є у продажу, не мають зварних швів, це дуже важливий фактор відсутності обслуговування при довгостроковій експлуатації.
Буферні ємності «на замовлення» або кустарного виготовлення
В окремих випадках теплоакумулятор для котла можна виготовити під замовлення. Зазвичай використовуються змійникові теплообмінники, але рішення можуть бути різними. Наводимо кілька видів теплообмінників, які можуть встановлюватись у буферну ємність.