Зольність палива та опалювальне обладнання: чи потрібна автоматичне очищення.
Буквально без вступу відзначимо, що якщо ви використовуєте деревні пелети з зольністю до 1% за стандартом ЄС EN Plus A-1, то можна не вибирати котли з автоматичним очищенням. Побутові версії можуть успішно очищатися за допомогою спеціальних каталітичних гранул, при згорянні розчиняють осад золи на стінках котла і теплообмінного контуру.
Більш потужні моделі і промислові зразки мають систему автоматичного очищення, внутрішньої або зовнішньої. Зовнішня реалізується під тиском повітря під час роботи компресора. Внутрішня зазвичай вловлює частинки золи, не даючи їм осідати на стінках. Вид очисних заходів залежить від моделі. Опалювальне обладнання і його конструкція залежить від конкретного виробника і його набору технологій. Для систем очищення не існує загальноприйнятої архітектури.
Пелетні котли випускаються з автоматичним чи механічним очищенням, а також без системи очищення.
Чи можна купувати опалювальне обладнання з механічним очищенням?
Щоб відповісти на це питання точніше, потрібно розібратися в самому фізико-хімічному процесі. На даний момент на ринку України представлені пелети з розливний зольністю, причому стандарти, що застосовуються в ЄС - ЄС EN Plus A-1 - не введені. У нас можна використовувати в опаленні будь які пелети, включаючи гранули лушпиння соняшника з зольністю 4-7% і лігніну 10%. Чим вище зольність, тим більше забруднення топки сажею. Вона, як відомо, виступає в якості утеплювача, в результаті чого падає ККД. Зольність підвищується в моделях без піролізного дожига палива.
Іншими словами очищення для всіх типів твердопаливних котлів обов'язкове. Інша справа, яким чином вона реалізована? Це може бути зроблено:
- за допомогою компресора;
- вбудованої системи очищення за допомогою уловлювача золи з автоматичним модулем вивантаження зольних залишків у зовнішній бокс.
Другий варіант і є версією для котлів з автоматичним очищенням. Хоча на ринку можна зустріти моделі з вбудованою компресорної прочищенням, що так само з натяжкою можна віднести до цього класу. Сучасний пелетний котел працює з лямбда-датчиком, який контролює зольність палива, і має вловлювачі золи.
Таким чином, котли з автоматичним очищенням не обов'язкові в побуті, можна купувати побутову модель з механічною чисткою. Головне, щоб вона була. Але тут теж твердження не однозначне.
Чи можна вибрати пелетний котел без автоматичного очищення?
Це цілком припустимо, якщо використовувати пелетне паливо, відповідне стандарту ЄС EN Plus A-1. Це деревні пелети високої якості, які доступні на ринку. У цьому випадку більш дешевий котел стане причиною покупки більш дорогого палива.
Для очищення в цьому випадку від залишкової сажі застосовуються каталітичні гранули, при згорянні яких виділяються продукти згорання очищають стінки від нальоту. Гранули можна використовувати з більшою регулярністю, якщо в разі короткочасного використання застосовувалася гранула з підвищеною зольністю. Що більше забруднює опалювальне обладнання, ніж стандартизована пелет. Але це можна виправити. Котли з автоматичним очищенням цього не вимагають. Решта моделей очищають спеціальними очисними гранулами з кожним циклом нагріву котлу.