Автоматизація комунальної ГВС: нові та класичні можливості.
Автоматизація систем гарячого водопостачання складається у підтримці нормованої температури на точках її забору. Зазвичай вона становить 60 ° С. Це реалізується за допомогою індивідуальних водогрійних пристроїв у місцях споживання або дозволяє постачати воду з центральної системи. При цьому горяча водопідготовка вже традиційно проводиться в локальних установках теплообміну. Йдеться, звичайно, про комунальні системах водопостачання. Але підхід може бути реалізований і для окремої квартири або будинку, коли автоматично включається котел опалення при відсутності комунальної горячої води.
Загальний принцип роботи системи комунальної ГВС.
Незважаючи на те, що індивідуальні регулятори води, встановлені в місцях її забору, вважаються малоефективними, такий підхід дозволяє зробити незалежної системи теплопостачання від централізованих відключень. Проте, індивідуальні регулятори встановлюються тільки в рідкісних випадках. Зазвичай комунальні системи водопостачання приєднуються до центральної тепломережі через підігрівачі водяного та пароводяного типу. Автоматизація систем гарячого водопостачання складається в підтримці параметрів рідини.
Регулювання температури води забезпечують за допомогою звичайного терморегулятора, що працює спільно з регулюючим клапаном. Він має два входи, куди подається пряма та зворотна лінія подачі води, вихідний патрубок приєднується до лінії подачі води. При підвищенні температури понад нормованої через зворотню лінію подається охолоджена вода. У разі зниження навпаки, посилюється подача горячої води з центральної системи ГВС.
При наявності локального регулятора моніторинг та підтримка температури води здійснюється за допомогою встановленого нагрівача води.
Підтримка температури води циркуляцією системи
ГВС діляться на системи:
- з циркуляцією води;
- без циркуляції води.
У другому випадку при незначному водозаборі вода в системі охолоджується та вимагає спуску до прийнятної температури. Щоб виключити такий ефект, локально встановлюється насос відцентрового типу для підтримки циркуляції. При зниженні температури в системі до 45 ° С спрацьовує регулятор запускає насосу, одночасно включається підігрів води у бойлері.
При доведенні температури води до нормованих значень 60-65 ° С регулятор знову спрацьовує та вимикає насос з водопідігрівачем. Також відключення підтримки горячого водопостачання в окремих випадках здійснюється вночі.
Підтримка температури у відкритих та закритих системах.
В системі також можуть бути встановлені теплоакумулятори, за допомогою яких підтримується температура води у системі. Але деталі роботи комунального комплексу ГВС залежать від конкретної системи горячого водозабезпечення і типу системи (відкрита або закрита). Автоматизація систем горячого водопостачання також здійснюється виходячи з особливостей системи.
У відкритій системі при зміні температури змінюється обсяг води, що подається з мережі, поділ потоку забезпечується триходовим клапаном. Таким чином, домагаються змішування потрібного обсягу горячої та холодної води. Підхід забезпечує постійний водозабір води з мережі, що виключає порушення гідравлічної регулювання.
Але постійний забір води призводить до підвищення температури у зворотному трубопроводі, що виливається і в зростання витрат на спожите тепло. При підключенні до ТЕЦ це небажано, так як в цьому випадку знижується вироблення станцією електроенергії при підвищенні теплового споживання.
Мал. 1. Схема горячого водопостачання з автоматизацією в закритій системі (а - паралельна; б - змішана двоступенева; в - двоступенева послідовна; г - схема з триходовим регулюючим клапаном). ТС - регулятор температури; РР - облік витрат; ТІ - датчик температури.
У відкритій системі ГВС вода до споживачів надходить безпосередньо. Температура регулюється змішувачем з прямого та зворотного потоку системи ГВП. У відкритих системах популярна схема з регулюючим клапаном на прямій подачі та зворотному на «звертані», а також використання триходового клапана для змішування.
Мал. 2. Схема горячого водопостачання з автоматизацією у відкритій системі (з двоходовим (а) та триходовим (б) регулюючим клапаном).
Автоматизація ГВС в квартирному споживанні.
У квартирі може бути автоматизовано підключення резервних водонагрівачів при відсутності гарячої води в мережі. В тому числі, подача та підігрів рідини з холодного контуру, а в умовах індивідуального житлового будинку з накопичувальної ємності. Автоматизація дозволяє перемикати споживання автоматично та без участі користувача.
При цьому робиться облік горячого водозабору з комунальної мережі за допомогою лічильника горячого водопостачання. Автоматизація систем горячого водопостачання квартир та будинків полягає у використанні автоматичних систем споживання. Наприклад, включення набору ванній, а також управління температурою води у контурі.
У систему автоматизації можуть входити і електромагнітні клапани-відсікачі. Вони дозволяють відключати систему подачі води дистанційно під час аварій. У цьому випадку у ванній та в туалеті встановлюється система контролю протікань, передає дані по Wi-Fi. З її допомогою можно звести до мінімуму ризики побутових аварій.
Замовити проект виробничого опалення та ГВП