Економне опалення та монтаж багатоконтурної системи в квартирі та в будинку
Як зробити економне опалення та монтаж багатоконтурної системи, що працює від одного джерела тепла? Це реалізується за допомогою різних змішувальних контурів та клапанів, які забезпечують розведення теплоносія по кінцевим споживачам (радіаторам, теплим підлогам та іншим видам опалення). Поєднання контурів та їх спільна робота – це основа сучасної системи опалення, що працює від одного або кількох казанів.
Чому ми на цьому акцентуємо? При монтажі системи електроопалення для квартири як резервне, коли немає можливості зробити економне пелетне опалення та переобладнати опалювальний стояк, можна розгорнути резервний водяний контур, що працює від економічного електродного котла. Ці котли випускають у форм-факторі моноблок із блоком управління, що підтримує температуру в радіаторній лінії. Тому має сенс встановити на кожен контур по окремому електрокотлу малої потужності. Це компактно та зручно, навіть при механічному регулюванні. Отже, немає сенсу реалізовувати багатоконтурність.
Але коли обслуговується великий будинок від одного джерела тепла, за замовчуванням роблять багатоконтурну систему опалення.
Скільки контурів зробити у системі опалення
На прикладі показано важливу схему підключення котла до багатоконтурної системи. На першій ілюстрації за допомогою гідрострілки та колекторів, у другому випадку за допомогою лише колекторів. Колектори для розведення контурів можна встановлювати в невеликій котельні, коли гідравлічні стрілки необхідні системам опалення з великою кількістю нагрівальних приладів. Насамперед, для поділу котлового (гріючого) та котельного контурів.
Гідрострілки застосовуються в системах середньої та великої потужності та дозволяють, перш за все, не врівноважувати витрату води різними контурами. Також вони використовуються в системах, де підключено кілька казанів на обігріві.
З гідрострілкою ви можете безпечно підключати скільки завгодно контурів, на обігрів яких вистачає потужності котла.
Коли ж контур котла підключається безпосередньо до колектора з насосом на «зворотні», то в цьому випадку котельний контур сильно впливає на контур котла. Насамперед, через те, що підключені до системи насоси не можуть забезпечити однаковий напір подачі теплоносія та створюють паразитні течії, що призводять до несподіваних ефектів. Сама система опалення без гідрострілки виявляється не економічною. Без її балансуючих функцій досить складно зробити клімат-контроль, оскільки у зонних системах регулювання витрати тепла (клапани) створюються зони розбалансування системи. Опалення та монтаж багатоконтурної системи потребує проекту, гідрострілка дозволяє суттєво зменшити термодинамічні розрахунки системи.
Опалення та монтаж багатоконтурної системи в результаті краще робити у всіх випадках, коли потрібно підключення більше 3-5 радіаторів до системи опалення, а також додаткових споживачів тепла, як ГВП та тепла підлога.
Контур котла часто фізично відокремлений від контурів опалення та має групу безпеки та котловий насос — котловий контур.
У професійних системах контур гідравлічного обв'язування котла відокремлений від основної системи гідрострілкою. У ньому встановлюється група безпеки, яка контролює критичні події, які не поширюються на пристрої котельні завдяки гідравлічній стрілці.
Рішення щодо організації котельного та котлового контуру може бути іншим, можна відмовитися від гідрострілки на користь буферної ємності. Цей контур є джерелом тепла буферної ємності, що має подвійне призначення. Опалення та монтаж багатоконтурної системи часто мають на увазі теплоакумулятор як ємність, що знижує температуру.
З одного боку, це бак для скидання надлишкового тепла при перегріві, з іншого боку, він виступає як бак, що акумулює тепло. Зазвичай він встановлюється у системах із твердопаливними котлами, коли тепло для радіаторів використовується в періоди відсутності опалення від ТТ-котлів. У цей момент немає потреби підключати резервне електроопалення, що дає істотну економію.
Гідрострілка як універсальний змішувальний вузол
Незалежно від наявності або відсутності буферної ємності у системі гідрострілка стане ефективним способом поділу контурів та пристрою багатоконтурного опалення. Особливо це ефективно у разі обігріву великих будинків. До гідрострілки можна приєднати кілька радіаторних обв'язок і контур низькотемпературного опалення з теплою підлогою.
Іншими словами, ви можете не робити опалення по периметру житла, а виділити окремі лінії обігріву по 3 або максимум 4 радіатори. Це пов'язано з тим, що останні в ланцюжку батареї будуть мати нижчу температуру. Як вирівняти температуру у радіаторах., Ми писали окремо. У загальному випадку це можна зробити за допомогою насосної групи, в тому числі керованої по WI-FI або інтернет-модулем.
Чавунні батареї – не панацея
Радіатори з чавуну - це раціональне рішення, так як такі батареї приймають на себе удар під час ненормованої роботи котла ТТ при з'єднанні його з контуром безпосередньо. У цьому випадку обмежені можливості регулювання температури. Однак, ви можете підвищити безпеку системи, якщо встановіть контролер котла, який працює на ручному завантаженні. Він контролюватиме температуру теплоносія та в контурі ГВП.
Якщо потрібно реалізувати розгалуження, на «обертку» за допомогою байпаса на контур рекомендуємо встановити насос. Напір, що створюється ним, допоможе вирівняти температуру в контурі опалення.
Клімат-контроль, опалення та монтаж багатоконтурної системи
Кліматична система - це керуючий модуль, що зв'язує роботу контуру опалення та датчики температури. По суті, це логічна надбудова, яка найпростіше керує роботою насосів опалення, клапанів та інших кінцевих пристроїв.
Точне регулювання досягається, якщо у вас встановлені біметалічні радіатори (з робочим тиском до 35 бар) і термостатичні клапани, а також насосна регульована група на низькотемпературній лінії теплої підлоги. Опалення та монтаж багатоконтурної системи за умовчанням передбачає регулювання, вона може бути реалізована за допомогою програматора, наприклад, PLUM або керуватись механічно.