Як вибрати насос для котла? Все залежить від вашого проекту
Коли мова заходить про проект системи опалення, безперечно, виникає питання, який вибрати насос для котла. Дані про насоси зібрані у спеціальні каталоги виробників, які спрощують вибір не лише за унікальними якостями, але й за заданою продуктивністю та напором, який повинен створювати насос. Враховується і потужність двигуна відповідно до числа обертів. Для розуміння питання, трохи приділимо увагу типам насосів та порівнянню їх між собою.
Типи насосів та області застосування
У продажу кожен з нас зустрічав велику кількість насосів, не замислюючись про область застосування та спосіб дії. Тим часом ці якості суттєво впливають на особливості роботи цього пристрою. Найбільш поширені відцентрові насоси. Порівняно з поршневими їм характерні такі переваги:
- компактний корпус;
- швидкохідність;
- приєднання до електродвигуна;
- висока продуктивність;
- рівномірна робота;
- простота конструкції, що дозволяє виготовляти його з хімічно стійких матеріалів, що важко піддаються обробці;
- прокачування рідин з домішками без шкоди роботі насоса;
- Просте встановлення на легкому фундаменті.
Ці якості визначають переважне використання відцентрових насосів у хімічній промисловості. І якщо говорити про ККД, то цей показник для відцентрових насосів дорівнює 75-90%, а для поршневих - 65-85%, що суттєво нижче. Але потрібно враховувати, що насоси малої та середньої потужності з відцентровим пристроєм мають нижчу ККД, приблизно на 10-15%, тому вже не особливо виграють порівняно з поршневими. Цей характерний і для циркуляційних версій і важливо, якщо ви вибираєте насос для котла.
Падіння ККД пов'язане з конструкційними особливостями, які особливо добре виявляються при перекачуванні високов'язких рідин. Хоча теплоносії на пропіленгліколі та гліцерині не можна назвати високов'язкими, але дешеві насоси для котла цього типу будуть характеризуватись втратою ККД через конструкційні недоліки. Це пов'язано з вихроутворенням біля кромок лопаток колеса, що обертається, а також з перетіканням між порожнинами всмоктування і нагнітання через великі зазори. Такий насос для котла FOCUS приховує переваги тонкого налаштування температури теплоносія.
Області застосування
Відцентрові насоси нагнітають досить низькі напори, тому їх не варто купувати для комунальних систем опалення багатоквартирних будинків. Можливе зниження ККД через підвищення опору мережі та інші проблеми. Насоси для опалювального котла, який подає теплоносій з теплової станції потрібно купувати тільки у виробників, що зарекомендували себе, які вдосконалюють традиційні конструкції відцентрових насосів.
Поршневі насоси не рекомендують використовувати для невеликих подач та необхідності нагнітання високого тиску (50-1000 атмосфер). Вони також погано справляються з в'язкими рідинами і не використовуються для вибухонебезпечних сумішей.
Для систем коли потрібно подача рідини до 1500 м3/хв, але невеликий напір приблизно до 10-15 м використовують насоси пропелерного типу. Вони відрізняються максимальним гідравлічним ККД, компактними розмірами та продуктивністю. Їх також застосовують для перекачування забруднених середовищ і сумішей, що кристалізуються.
Для в'язких рідин, палива та нафтопродуктів рекомендують гвинтові насоси. Подачі рідини зазвичай відповідають 300 м3/год при тиску до 175 атмосфер і швидкості обертання 3000 об/хв. Цей тип насосів працює безшумно, компактно і не змінює продуктивність при зміні тиску. ККД складає 75-80%.
Для високов'язких розчинів, включаючи рідкі пластмаси, використовують одногвинтові версії. За вартістю та продуктивністю вони аналогічні відцентровим насосам, але економічніші при тиску понад 10 атмосфер. Для цих цілей при високих тисках застосовують шестерні насоси, які ефективно працюють при невеликих подачах води.
Пластинчасті насоси використовують для чистих рідин при помірному тиску. Для високих напорів до 250 м та невеликих подач до 40 м3/год використовують вихровий тип насосів. За всіх переваг ККД цього типу не перевищує 50%.
Насос для котла
Забігаючи трохи вперед, уточнимо, що для організації циркуляції у закритих системах опалення. Циркуляційні насоси є версією відцентрового насоса, у якого КРД падає при перекачуванні в'язких рідин, а також є низка конструкційних проблем.
У зв'язку з цим має сенс з особливою увагою вибирати цей елемент системи опалення залежно від її особливостей. Недоліки, як правило, виявляються на малих контурах при колекторній схемі монтажу, але вже відчуваються на одноконтурних системах і при використанні теплоносіїв з додаванням в'язких рідин. Циркуляційні насоси дешевого сегмента також можуть бути чутливими до забруднення рідини, що перекачується, та іншим недолікам, але, в цілому, характеризуються стабільною продуктивністю і надійністю експлуатації.
Рекомендуємо використовувати для монтажу системи опалення помпи, що піддавалися тестам під час роботи з твердопаливними котлами ФОКУС.