Газом або пелетами: центральне опалення в Європі
В рамках низки директив ЄС, спрямованих на зниження викидів CO2 в атмосферу, деякі європейські країни розвивають мережі центрального теплопостачання. Також особливо в Німеччині для опалення багатоквартирних будинків популярно встановлювати пелетні котельні, що працюють на гранули, що переважно виготовляється з відходів деревообробки. Центральне опалення в Європі може пережити другу хвилю розвитку завдяки пелетній технології. Бренд ФОКУС пропонує свою концепцію розвитку.
Автономне опалення - будинки, теплиці, виробничі цехи, багатоквартирні будинки
Ціни на центральне опалення в Європі
Без газу – не газом
Загалом центральне опалення в Європі не розвиваються, більше запропоновані так звані кластерні технології, що дозволяють постачати теплом обмежену кількість споживачів. Такі котельні не вимагають великих вкладень та встановлюються комунальними господарствами. На газове опалення припадає 40% ринку, на електрику - 30%, на альтернативні відновлювані джерела, включаючи пелети, 20%. Таким чином, у Європі все ж таки більше популярне індивідуальне опалення, що працює на газі, електриці та пелеті.
В умовах нестачі газу та високої залежності від російських поставок цей енергоресурс не є оптимальним. Мережі центрального опалення будуються по всій Європі, проте формат індивідуального або кластерного типу багато в чому гальмує процес масового теплопостачання споживачів.
Пеллета як альтернативний енергоресурс газу
Опалювальна гранула в ЄС виготовляється із деревних відходів та має граничну низьку зольність. Для її виробництва використовується тирса, обсяги якої обмежені. Отже, говорити про перспективи пелетного опалення для мереж центрального теплопостачання не доводиться. Єдиним варіантом широкомасштабного поширення технології для опалення є спалювання пелети, виготовленої зі сміття.
З одного боку, йдеться про зменшення кількості та спалювання відходів, насамперед, мегаполісів. Це може стати впевненою сировинною базою для великих пелетних котелень, особливо в контексті пасивізації будинків і в рамках концепції сталого розвитку.
З іншого боку, така пелет може сприяти вивільненню в процесі горіння канцерогенів і викиду їх в атмосферу. Також пеллетна технологія не повністю вирішує проблему викидів CO2. Але в деяких обсягах вуглекислота може використовуватись у системах мікрокліматах теплиць, які можуть бути збудовані поблизу великих пелетних ТЕС для забезпечення потреб мегаполісів.
Чому ми говоримо про теплоелектростанції? Тому що на пелетах можуть успішно працювати парогенератори, за допомогою яких можна отримувати тепло для опалення та електрику для освітлення міст. Знизити рівні вуглекислоти у викидах можна шляхом її накопичення та складування для комплексу теплиць.
Як на базі пелетного котла розгорнути котельню
Пелетна котельня комплектується з окремих пеллетних котлів, каскадно підключених до котлового контуру. Він своєю чергою подає тепло через гідравлічний роздільник у котельний контур зі стояками кінцевих споживачів. Така система опалення є повністю автоматичною, що дозволяє надавати тепло на вимогу споживачів, а не тільки в опалювальний сезон.
Котли в каскадній системі підключатимуться автоматично та поступово залежно від запиту потужності в котельному контурі. При цьому управління споживанням може бути реалізовано за допомогою мережевої системи управління кліматом у міських будівлях і житлових будинках, забезпечуючи і необхідну економію. Таким чином, система пелетного центрального опалення в Європі може бути підключена до системи розумне місто та працювати у поєднанні з цифровою системою контролю клімату у приміщеннях у мегаполісі.