Автоматизована котельня для будинків, домогосподарств, 3-4 поверхових будівель, що окремо-стоять.
Автоматична або автоматизована котельня для будинків, невеликих будівель та підсобних приміщень часто розглядається як одне із рішень модульної котельні. Це новинка нещодавно з'явилася на ринку, що дозволяє покупцю уникнути складного розведення та монтажу.
Іншими словами, це котельня в зборі "під ключ", яка поставляється на каркасі і вимагає лише приєднання контуру радіаторів та теплої підлоги. Модульні котельні виконуються як автономні, прибудовані та дахові котельні. Очевидно, що виробниками постачаються рішення різної потужності. Найбільш популярні модулі розраховані на багатоквартирні будинки, які хочуть відключитися від центрального теплопостачання та забезпечувати себе самостійно.
У цьому контексті потрібно відрізняти автономні, автоматизовані та автоматичні котельні. Автоматичні котельні — це обладнання, яке практично не обслуговується, яке працює повністю автоматично, але рівень автоматизації все-таки може бути різним. З цієї причини потрібно уточнювати у виробника специфікацію такого опалювального модуля та можливості розширення котельні. Автоматизовані - це котельні з повною автоматизацією або, як правило, не повною, а частковою. Автономні котельні – це ті, що працюють автономно від магістральних мереж, тобто у рамках концепції OFFGRID.
Вже ці уточнення мають на увазі цілий простір рішень, в якому вигляді можна придбати це обладнання. Ми вирішили розкрити докладніше.
Автоматизовані котельні для будинків та їх комплектація
Йдеться про котельні із вбудованими засобами автоматизації. Але тут також треба звертати увагу на терміни. Автоматизований котел - це базова основа, але все-таки не автоматизована котельня. Наприклад, кожна модель пелетних котлів ФОКУС автоматизована настільки, що котел можна вважати повністю автоматичним обладнанням, оскільки вбудована автоматика:
- насамперед, мікроконтролер управляє роботою котла: піддувом повітря, механічним рухом колосникових грат, пневматичним очищенням за її наявності, автозапалюванням, пневмоподачею паливною гранулою;
- робота котла та автозапалювання залежать від даних погодного регулятора, тобто температури на вулиці та всередині приміщення;
- автоматика також керує інтенсивністю горіння, тобто операційною потужністю.
Але якщо порівнювати автоматичний котел з пневмоочищенням і без неї, то перша модель буде автоматичною, а без самоочищення автоматизованою через необхідність чищення теплообмінника механічним способом вручну. Але і в таких моделях є автоматичне видалення золо і є статичний зольний фільтр у вигляді пластинчастого теплообмінника.
Це приклад різного ступеня автоматизації котельного обладнання та того, що в окремих функціях можна досягти часткового самоочищення димових газів без автоматики. Причому всі професійні автоматизовані котельні для будинків поєднують механічні та цифрові способи регулювання.
Мікроконтролер
Цим і відрізняються цифрові та аналогові рішення. При цьому основою автоматизації котельні є мікроконтролер для котлів. Його функції маються на увазі ширше.
Мікроконтролер може бути вбудованим у котел та зовнішнім. Він може керувати роботою котла, як, наприклад, EcoMax260, призначений для ТТ-котлів з ручним завантаженням (регулює температуру в контурі опалення шляхом підмішування води з “обратки” за допомогою триходового клапана та піддувом повітря в топку), або керувати роботою котельної автоматики, не регулюючи роботу казана. Усе залежить від конкретного рішення. Тому котельні прийнято більше називати саме автоматизованими, уточнюючи ступінь автоматизації в специфікації.
Модульні автоматизовані котельні для будинків класифікуються тим самим способом, але за умови, що розведення контурів опалення поставляється у зборі на металевій рамі. Це просто для розуміння недосвідчених користувачів та зручно для монтажу.
Контури опалення із засобами керування температурою
Котельня в зборі, тобто модульна котельня, вже має все необхідне обладнання для регульованого котельного контуру. Зазвичай автоматика керує швидкістю насосів і роботою клапанів - термостатів, трьох-або чотири-ходових, в їх функції зазвичай входить підмішування води в систему.
Щоб реалізувати опалення радіаторами, потрібно мати контур радіатора з насосною групою, яка за допомогою мікроконтролера або більш простої автоматики буде регулювати температуру підігріву батарей. Такий самий принцип у роботі водяної теплої підлоги, за винятком того, що йдеться про низькотемпературне опалення і потрібно або підмішувати роботу із системи водопостачання або "зворотки" для зниження температури теплоносія, що переміщається від котла, за допомогою триходового клапана.
Це можна реалізувати альтернативно за допомогою теплового буфера, куди все скидається тепло. І високотемпературний контур підключають до верхнього гарячого теплообмінника, а нижній з нижчою температурою до нижнього теплообмінника теплового буфера. Однак для регуляції температурних показників все одно можуть знадобитися клапани.
Обидва рішення можна назвати прикладом автоматизованої котельні для будинків, якщо буде керування насосами та температурою. Але вони реалізовані по-різному.
Пристрої клімат-контролю
Температура залежить від ряду факторів, одним з них є поведінкові сценарії мешканців, які задаються тим чи іншим способом (ситуативно за допомогою модуля, що управляє, за допомогою тижневих сценаріїв, за допомогою автоматичного регулювання температури в заданому діапазоні).
До пристроїв клімат-контролю належать:
- сенсорні панелі для інтерактивних установок;
- актуатори теплої статі;
- термостати для регулювання температури;
- датчики температури.
Окремі варіанти клімат-контролю можуть містити датчики вологості, рівнів CO2, датчики руху. Але це в цьому випадку йдеться про більш просунутий рівень автоматизації та так званої концепції HVAC, коли автоматизована котельня для будинків управляється автоматикою у поєднанні з вентиляцією та кондиціюванням.
В підсумку…
На завершення повторимо, що автоматизована котельня має мікроконтролер, керуючий або котельним, або гріючим і котельним контуром, регульовані контури опалення з насосними групами та датчиками температури та пристрою клімат контролю, які забезпечують котельному обладнанню “зворотний зв'язок”.