Зольна та сертифікована пелета: чому віддати перевагу в економії.
Досить часто можна чути позитивні відгуки про пелетні технології через низьку вартість пелет. Але для людини, яка зіткнулася вперше з пелетними котельнями, важливо роз'яснити, що паливні гранули відрізняються за вартістю, тепловіддачі і зольності. У продажу в Україні є не тільки пелети за сертифікатом. Причому високий показник продуктів згоряння характерний для пелетного палива з високою тепловіддачею.
В Україні найбільш популярними є пелетні гранули з лушпиння соняшнику. Їх зольність становить 3% при тепловіддачі 21 МДж / кг проти деревних пелет за сертифікатом з тієї ж характеристикою менш 1% і тепловіддачі 18-23 МДж / кг. Пелети за сертифікатом мають більш високу вартість, ніж агропелети, що потрібно враховувати при розрахунку потенційних витрат. Європейське обладнання для пелетних котелень розраховане на використання гранул, які відповідають вимогам стандарту EN Plus A-1. Зольність для пелет по сертифікати не повинна перевищувати 0,5-0,7%.
Пелетні гранули в опаленні приватних будинків, офісів та виробництв.
З наведеної нижче таблиці добре видно, що деревні пелети є на сьогоднішній день найбільш вигідним паливом при порівнянні витрат за кіловат. При використанні гранул з лушпиння соняшнику витрати виявляються ще менше. Коли доступне за ціною обладнання гранулювати пелету можна самостійно, але вона буде відрізнятися за якістю від пелети за сертифікатом.
Паливо | Теплота згоряння за нормативом | Необхідна кількість, 1 кВт * год | Розрахункова ціна палива | Вартість палива за кВт |
Магістральний газ | 8,6 кВтг / м3 | 0,116 м3 | 8,07 грн. / М3 | 0,936 грн. |
Зріджений газ | 12,8 кВтг / л | 0,0782 л | 11,60 грн. / Л | 0,907 грн. |
Дерев'яні пелети | 4,05 кВтг / кг | 0,247 кг | 4,3 грн. / Кг | 0,995 грн. |
Агропелет (лузга соняшника) | 5,01 кВтг / кг | 0,201 кг | 1,5 грн. / Кг | 0,3 грн. |
Електрика | — | 1 кВт * год | 1,68 кВт * год | 1,68 грн. |
Вибір пелет: як впливає на вибір котлу.
Якщо ви плануєте використовувати гранульоване паливо без сертифіката, розглядайте тільки пропозиції котельного обладнання, розрахованого на всі види пелет. Або ж відразу вибирайте вітчизняного виробника. Як правило, зарубіжні пелетні котельні не працюють з української гранулою без сертифіката і не розраховані на подібні паливні параметри.
Установка для самостійного гранулювання пелетного палива.
На що звернути увагу при виборі пелетной котельні.
Якщо ви розраховуєте в якості палива для системи опалення та обладнання використовувати несертифіковані гранули, потрібно звернути увагу на наступні технічні параметри котлу. Можливість використання пелети з високою зольністю неминуче відбивається на технічному рішенні котлу.
Тип пальника.
Спалювання палива в пелетному модулі відрізняється від процесу згоряння у звичайному твердопаливному котлі. У продажу запропоновані котли або пальника ротарного або факельного типу. У другому випадку використовується технологія об'ємного горіння, що відрізняється від звичайного займанням відразу у всьому об'ємі палива з високою тепловіддачею.
В цьому випадку виділення тепла не залежить від якості пелети. Піролізний дожиг утворилися продуктів згоряння не тільки збільшує ККД, але й скорочує обсяг осідання золи на стінках обладнання.
Враховуйте, що сажа і зола відрізняються теплоізоляційними властивостями. Відповідно забруднення спричиняють зниження тепловіддачі полум'я теплоносія.
При виборі обладнання для спалювання зольной пелети віддайте перевагу:
- факельної пальнику з мікропрограмного управлінням інтенсивністю горіння;
- обладнанню з піролізного дожигом продуктів згоряння.
Це поєднання технічних характеристик гарантує меншу осадження золи на стінках котлу при використанні високозольного палива.
Система очищення котлу.
Другою важливою характеристикою при виборі пелетного обладнання є система очищення. Виробники пропонують механічну, напівавтоматичну, автоматичну і пневматичну очистку. Очищення теплообмінника можна здійснювати за допомогою каталітичного палива. На практиці для потужних котелень найбільш підходить механічний вид очищення - ручна, автоматична або напівавтоматична очищення методом струшування колосників.
На якому б виборі котлу ви б не зупинилися, обов'язково приділіть увагу системі очищення обладнання. Особливо з розрахунку використання більш дешевих гранул з лушпиння соняшнику.
Пристрій подачі.
Повністю автоматизувати процес згоряння палива допоможуть автоподатчики пелет. Вони виконані в якості двох подаючих шнеків. Один шнековий транспортер транспортує гранулу до пелетного пальнику. Інший шнек подає гранулу з місця зберігання, зазвичай зі спеціального бункера модульної конструкції. Дозована автоподача та бункер для пелет дозволяють зберегти низьку вологість пелет, ця характеристика впливає на зольність при згорянні.
Пелетний котел або пелетний пальник?
Багато наших покупців до вибору бренду ФОКУС віддавали перевагу моноблочним пелетним котлам закордонного виробництва, але, спробувавши зрозуміти технічну частину питання, зупинили свій вибір на пальнику в поєднанні з твердопаливним котлом ФОКУС. Це економічніше технічне рішення з недорогою первинною інсталяцією. Воно відповідає вимогам використання зольної гранули. При використанні тільки пелети сертифіката виробником встановлюються турболізатори.
Що потрібно знати при установці пелетного пальника у наявний котел:
- пелетний пальник може бути встановлений практично в будь-який котел з сумірною потужністю. Для цих цілей буде потрібно внести конструкційні зміни тільки в дверцята установки. У твердопаливних котлах ФОКУС є двоє дверцят для експлуатації котлу в різних режимах.
- для ефективної передачі теплової енергії теплоносію котел повинен мати розвинений теплообмінник з достатньою площею контакту. Наприклад, котли Фокус на 300 кВт мають теплообмінник з загально площею 30 кв. м. При цьому в площі теплообміну не враховується поверхню нижніх колосників і камери згоряння, як це роблять інші виробники при розрахунку потужності.
При цьому треба враховувати наступне:
- чи є у твердопаливного котлу достатнє місце для розкриття факелу;
- чи достатній зольник при використанні агропелет;
- яка конвекція теплообмінника.
Якщо покупка зроблена необдумано, може спостерігатися ефект перегріву устаткування. Як показано на фото.
Висновок.
При виборі котлу для спалювання пелет потрібно звернути увагу на технічне рішення. Пелетний котел - це опалювальне обладнання, в якому ефективність і висока тепловіддача залежить від термодинамічних параметрів горіння. Якщо обладнання досягає потрібного режиму роботи, то забезпечується дожиг продуктів згоряння при подачі вторинного повітря з очікуваним підвищенням ККД і малим осадженням золи на стінках котельного обладнання.
Найбільш ефективними, що забезпечують об'ємне горіння вважаються факельні пелетні пальники. При цьому обладнання повинно мати вбудовану систему очищення, найбільш ефективно на практиці вважається механічна очистка методом струшування колосників.
При покупці котлу для пелет закордонних виробників звертайте увагу на рекомендації по використанню паливних гранул. За замовчуванням використовуються пелети з сертифікатом EN Plus A-1 і зольністю 0,5-0,7%. Деякі зарубіжні компанії випускають котельне обладнання, розраховане на експлуатацію з високозольного паливом.
Альтернативи.
Які є альтернативи в Україні? Для українських покупців доступні модульні пелетні котли з гравітаційною подачею палива та ротарним пальником. Це обладнання має камеру підготовки повітря для повітряного опалення та призначене для обігріву невеликих будинків, офісів, магазинів, кіосків, дач і навіть квартир.
Особливістю обладнання є більш низька ціна інсталяції, зручність і відносно невисока потужність у порівнянні з пелетним обладнанням з факельними пальниками. Щоб котел працював з номінальною потужністю, потрібно звернути увагу на спосіб очищення при покупці і виконувати рекомендації виробника.
Пелети за сертифікатом дорожчі, тому на них рідко розраховують споживачі. Але не завжди звертають увагу на особливості купуючого обладнання.
Докладний огляд твердопаливних котлів ФОКУС.
Перейти до статті про види та характеристики пелет.
Перейти до статті про об'ємне горіння.
Обрати котел ФОКУС 50-500 кВт.
Обрати пелетний пальник ФОКУС 17-900 кВт.
Отримати консультацію щодо вибору пелетного котлу.